Štúdia NASA navrhuje spôsob, ako zabrániť sopke Yellowstone v ničení Spojených štátov

správy • Zobrazenia: 72

NASA verí, že sopka Yellowstone je väčšou hrozbou pre život na Zemi ako akýkoľvek asteroid. Takže prichádza s plánom na zneškodnenie výbušného potenciálu.

Národný park Yellowstone je pýchou Spojených štátov. Je to nedotknutá divočina. Preletí to malebnou krajinou. A jeho farebné horúce bazény a gejzíry priťahujú každý rok desiatky tisíc návštevníkov.

Ale pod touto krásnou, ale tenkou pokožkou je číhajúce monštrum.

V zemskej kôre vysoko sedí obrovská zásoba magmy. Bolo vypočítané, že obsahuje asi 250 miliárd kubických kilometrov roztavenej horniny.

"Bol som členom Poradnej rady NASA pre planétovú obranu, ktorá študovala spôsoby, ako môže NASA brániť planétu pred asteroidmi a kométami," uviedol pre BBC Brian Wilcox z Jet Propulsion Laboratory (JPL). "Počas tejto štúdie som dospel k záveru, že hrozba super sopky je podstatne väčšia ako hrozba asteroidmi alebo kométami."

Podľa agentúry NASA je na Zemi asi 20 známych super vulkánov. K veľkej erupcii dochádza približne raz za 100 000 rokov. A tieto šance sú omnoho vyššie ako opakovanie kométového dopadu typu, ktorý zničil dinosaurov.

NASA teda poverila tím vymýšľaním, ako tomu zabrániť.

VPLYV NA ZMENU ZEMIA

Super sopka sa veľmi líši od bežnej koncepcie vysokých kužeľov horniny a popola, ktoré občas katastrofálne vypuknú.

Namiesto toho je to obrovský priestor kolapsu kôry, ktorý dokáže pokryť stovky kilometrov štvorcových. A keby sa vybuchlo, nebolo by to s ranou.

Namiesto toho by sa po krajine pomaly plazilo obrovské množstvo spaľujúcej sa magmy a oblakov dymov - pochovávali väčšinu Spojených štátov pod silným popolom a lávou.

V prípade Yellowstonu stačí zmeniť svetovú klímu na niekoľko storočí.

Stalo sa to už predtým.

Vzorky pôdy odkryli lávové prúdy dlhé stovky kilometrov - a kilometre silné - z minulých erupcií. A pády popola boli ešte ohromnejšie.

Oveľa menšia udalosť v Indonézii, asi pred 75 000 rokmi, pomenovaná katastrofa Toba, načerpala do atmosféry asi 4 000 ton plynného sírovodíka spolu s asi 2 400 kubickými kilometrami ejekcie. To viedlo ku globálnej sopečnej zime, ktorá trvala desať rokov.

Neočakáva sa, že dôjde k výbuchu Yellowstone v dohľadnej dobe. Zdá sa, že praskne zhruba raz za 700 000 rokov. Najnovšie bolo pred 640 000 rokmi, s ďalšími udalosťami pred 1,3 miliónmi rokmi a 2,1 miliónmi rokov.

Je to omnoho pravidelnejšie ako kataklyzmatický dopad na kométu.

"Keď ľudia prvýkrát uvažovali o myšlienke brániť Zem pred dopadom asteroidov, reagovali podobným spôsobom ako hrozba super sopky," uviedol Wilcox. "Ľudia si mysleli:" Rovnako maličký ako my, ako môžu ľudia zabrániť tomu, aby asteroid zasiahol Zem. "

NASA má však nápad.

PRENÁJOM PARY

Vedci agentúry NASA oznámili BBC, že preskúmali, čo by bolo potrebné na odvrátenie katastrofy spôsobenej sopkou.

Odpoveď: nájdite spôsob, ako vychladnúť magmu.

Supervolcanos sa prelieva iba vtedy, keď je roztavená hornina dosť horúca, aby sa stala vysoko tekutou.

V mierne chladnom stave je silnejšia. Lepkavější.

Nejde nikam rýchlo.

Aby sa to dosiahlo, tím tímu Jet Propulsion Labs vypočítal super sopku na pokraji erupcie, ktorá by musela byť ochladená asi 35 percent.

Navrhujú to urobiť píchnutím povrchu supervolcana, aby pustili pary.

To však samo o sebe predstavuje riziká.

Vŕtajte príliš hlboko a otvor by mohol spôsobiť výbušnú depresiu, ktorá môže spustiť presný druh erupcie, ktorej sa vedci snažili vyhnúť.

Namiesto toho vedci z NASA navrhujú 10 km hlbokú dieru do hydrotermálnej vody pod a po stranách magmatickej komory. Tieto tekutiny, ktoré tvoria známe termálne bazény a gejzíry Yellowstonu, už z magmatickej komory dole odvádzajú asi 60 až 70 percent tepla.

NASA navrhuje, aby sa tomuto obrovskému telu zohriatej vody v prípade núdze mohla vstreknúť chladnejšia voda, ktorá by odvádzala ešte viac tepla.

Mohlo by to zabrániť tomu, aby magma super vulkánu dosiahla teplotu, pri ktorej by vybuchla.

Takýto projekt by mohol stáť viac ako 3,5 miliardy dolárov. Nie je to však nič ako náklady na rekonštrukciu vykopania dvoch tretín kontinentálnych Spojených štátov z pod horami sopečného popola.

A mohlo by to dokonca pomôcť zaplatiť za seba.

Para z prehriatej vody by sa mohla použiť na pohon energetických turbín.

„Splatili by ste svoju počiatočnú investíciu a získali by ste elektrinu, ktorá dokáže napájať okolité územie na obdobie potenciálne desiatok tisíc rokov,“ hovorí Brian Wilcox agentúry NASA.